به گزارش آژانس رفاه عمومی از ساری،آرزو ولیپور امروز در نشست خبری به مناسبت بیست و هشتمین هفته کتاب استان مازندران در جمع خبرنگاران در ارتباط با برنامه‌های کتابخانه‌های استان مازندران اظهارداشت: ک مثل کودک که مثل کتاب، دومین جشنواره کتابیاران استان مازندران، طرح تفکر را می‌سازیم، یلدای حماسه در آسایشگاه جانبازان، صبح شعر عصر شعر در استان، جشنواره کتابخوانی فجر، اهدای کتاب تزئینی، برگزاری کافه کتاب‌ها بخشی از برنامه‌های کتابخانه‌های استان در مازندران بوده است.

وی به شرکت ۸۳ هزار نفر در جشنواره رضوی ، برگزاری ۱۳۷ نشست کتابخوان مجازی و راه اندازی کانون ادبی طالب اشاره و تصریح کرد:  ۶ عصر شعر مجازی، ۱۰ شب ۱۰ محفل و حسینیه کتاب در محرم برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران  تقویت و تربیت سفیران کتاب توسط دانش آموزان، پخش برنامه معرفی کتاب در برنامه تی‌‌تی در صدا و سیمای مازندران، برگزاری ۱۷۵ نمایشگاه کتاب مجازی، ۱۳ نقد و بررسی به صورت مجازی، برگزاری وبینار برای نابینایان و پویش‌های مجازی را از دیگر اقدامات این اداره کل در سال جاری عنوان کرد.

ولیپور  به طرح هر خانه یک کتابخانه در دوران کرونا اشاره کرد و افزود: این طرح به پویش ملی تبدیل که دبیرخانه آن در مازندران  و  ۵ هزار و ۷۰۰ ویدئو معرفی کتاب به این دبیرخانه ارسال شد.

وی با بیان اینکه کتابداران ۴ هزار تولید محتوا ارائه دادند، افزود: کلنگ‌زنی کتابخانه سبز و طراحی کانال کتاب شاد که از طریق سامانه شاد کتابخانه برای دسترسی دانش آموزان در هفته وتاب سال جاری‌صورت می گیرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران به ۱۱۶ کتابخانه در استان که از آبان ماه سال گذشته ۵ کتابخانه به آن اضافه شد و اعضای کتابخانه‌های استان ۱۲۱ هزار نفر اشاره کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با بیان اینکه ۱۸ دوره آموزشی برای کتابداران انجام شد، خاطرنشان کرد: در حوزه جشنواره رضوی از مازندران ۱۷۴ شرکت کننده داشتیم، در مسابقه کرونا را شکست می‌دهیم ۱۵ منتخب ملی، در کتابخوانان عاشورایی ۵ نفر از مازندران رتبه ملی و همچنین در قصه‌های خوب برای بچه های خوب نیز ۹ نفر رتبه ملی داشته ایم.

ولیپور در ارتباط با مطالبات کتابخانه‌های استان مازندران گفت: کتابخانه‌های استان از شهرداری‌های مازندران ۲۱ میلیارد تومان مطالبه دارند که نصف این رقم مربوط به شهرداری ساری است.

وی به کتابخانه مرکزی استان مازندران اشاره کرد و افزود: ۵۴ درصد از پروژه کتابخانه مرکزی استان پیشرفت داشته با سفر نوبخت به مازندران و بازدید از کتابخانه مرکزی ۲۰ میلیارد تومان برای این امر وعده داده شد که فعلا ۳ میلیارد تومان از آن تخصیص داده شده و بقیه بعدا اگر بقیه اعتبار در اختیار ما قرار گیرد می‌توانیم تا پایان سال کتابخانه مرکزی را به اتمام برسانیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران زمان اختتامیه جشنواره کتاب و رسانه را  ۱۷ اسفند و همچنین از ۱۸ شهریور تا پایان بهمن زمان ارسال آثار اعلام کرد.