به گزارش آژانس رفاه عمومی ازساری به نقل از آوای خزر، علی بابایی کارنامی در جلسه علنی امروز شنبه ۳۰ مردادماه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی که به بررسی برنامه‌های کلان دولت منتخب و وزرای پیشنهادی اختصاص داشت؛ در مخالفت با کلیات برنامه‌های دولت سیزدهم با اشاره به اینکه خود کارگری روستازاده است و مخالفت او از باب دغدغه بوده و در غیر این صورت حامی دولت است، از تحمل تورم بالای ۴۵ درصدی توسط مردم گفت و از رئیس جمهور منتخب پرسید که بر اساس چه مدلی، و چه اساسی و در چه زمانی می‌خواهید تورم افسارگسیخته را مهار کنید؟

این نماینده مجلس همچنین این سوال را درباره مدیریت کرونا پرسید که آیا مانند دولت قبل می‌خواهید آن را به قضا و قدر می‌سپارید و یا نه، واقعاً علمی و تجربی می‌خواهید این قضیه را مدیریت کنید؟

وی همچنین این نقد را بر برنامه‌های آقای رئیسی وارد دانست که شما درباره عدالت استخدامی و کارگری برنامه‌ای نداده‌‌اید و در خصوص سیاست‌های پولی و مالی که نیازمند رجوع به عالمان اقتصاد است برنامه مشخصی ندادید.

بابایی این نقد را هم بر رئیسی داشت که برای کاهش نرخ بیکاری و افزایش اشتغال و سرمایه‌گذاری، فرمانده پیگیری این بحث مهم را اعلام نکرده‌اید.

نماینده مردم ساری و میاندورود با اشاره به ضریب جینی/شاخص عدالت اجتماعی و کوچک شدن سفره مردم در هشت سال گذشته، گریزی به وضعیت روستاها زد و این سوال را مطرح کرد که  اقتصاد روستا با چه مدلی؟ اصلاً روستا و روستاییان در کشور وجود دارند؟ امروز روستا نابود شده است. امروز افتخار روستا این است که کوچه‌ها باید آسفالت بشود در حالی که این فرهنگ روستایی‌ست که می‌تواند سیاست اقتصاد مقاومتی را عملیاتی کند.

این عضو خانه ملت عنوان کرد که درباره محیط زیست، مدیریت شهری و رویکرد اقتصاد پویا و مردم‌محور، در برنامه دولت سیزدهم ارائه نشده است.

بابایی با اعتراض به اینکه بانک‌ها پدر این ملت را در آورده‌اند. مدیران ارشد بانک مرکزی که واقعاً با بانک خصوصی منابع را گرفتند با کاخ‌های سر به فلک‌کشیده در تهران، اما اقتصاد روستا را نابود کردند، خطاب به آقای رئیسی گفت که از شما انتظار داریم برنامه اجرایی‌تر را در این خصوص ارائه کنید.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی این نقد را هم به برنامه‌های اعلام‌شده رئیس جمهور سیزدهم ایران داشت که در خصوص مبارزه با مافیای فولاد، مافیای دارو، خودرو، صنعت خودرو، تأکید می‌کنم مافیای واردات برنج – در مقابل کشاورزان زجر دیده در روستاها که ظلم می‌بینند – برنامه‌ای ارائه نشده است.

بابایی کارنامی همچنین گفت که درباره مدیریت پسماند و فاضلاب استانهای شمالی گیلان، گلستان و مازندران برنامه‌ای ارائه نشده است.

عضو خانه ملت مازندران با اطلاعاتی که درباره صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری دارد؛ اظهار کرد که این صندوق‌ها حیاط خلوت بعضی از  باندهای سیاسی و دولت‌ها تبدیل شده‌اند.

وی این سوال را خطاب به آقای رئیسی مطرح کرد که آیا می‌دانید در صندوق‌های بازنشستگی لشکری و کشوری و شستا برخی مدیران دارند ۵۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرند و کارگر ساده دارد نابود می‌شود؟ اینجا برنامه اجرایی می‌خواهد. اینجا باید در برابر ظلم ۴۰ ساله علیه کارگران بایستید.

بابایی کارنامی در پایان سخنان خود گفت: آقای رئیسی! ما به تیم شما ایمان داریم اما نقد برنامه داریم. مردم از ما می‌پرسند که ۶ ماه بعد چه می‌شود … تورم کی کنترل می‌شود؟ از شما که قسم یاد کرده‌اید که به همه ۸۴ میلیون نفر باید پاسخگو باشید؛ از شما می‌خواهیم که در بین مردم زندگی کنید، مردمی که می‌دانید آیا برای یک نان و پنیر ، برای اینکه صبحانه حداقلی بخورند پول ندارند در این مملکت.

بررسی برنامه‌های دولت سیزدهم در نوبت صبح در مجموع با سخنان ۸ نماینده موافق و مخالف به پایان رسید و دو نماینده موافق و مخالف دیگر باقی مانده است. پس از آن مجلس به بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی می‌پردازد. بررسی صلاحیت‌ها در نوبت عصر از ساعت ۱۴ آغاز می‌شود.