به گزارش آژانس خبری رفاه اجتماعی ایران، به دنبال درگذشت بزرگانی چون حضرت آیت الله نورالله طبرسی، حضرت آیت الله عبدالله نظری، حضرت آیت الله شجاعی، زمانی، شفیعی کردان، شعبانی، دامادی، صالحی و بسیاری از بزرگان مرکز استان و مهاجرت یوسف نژاد، بهاری، رمضان شجاعی، محمددامادی وکنارگیری روزبهی، روحی از جریان امورات شهر ساری، هیچ احدی برای ساری احساس مسولیت نکرده است.

 

از سوی دیگر جریان تخریب مهدی عبوری و بسیاری از اعضای شورا ومدیران شهرداری واختلافات بین احمدحسین زادگان ومهدی عبوری، وضعیت شهرساری را بدتراز همیشه کرده است.

 

در زمان مرحوم طبرسی هرماه جلسه مشترک استاندار، نمایندگان مجلس، نمایندگان شورا، فرماندار و مسولین شهرساری جهت رسیدگی به وضعیت شهر به صورت مرتب ومنظم برگزار می شد؛ شهردار مشکلات شهررا اعلام و حاضران دیدگاهها و میزان توانمندی خود برای حل مشکلات مرکزاستان را اعلام می کردند اما مرگ بزرگان مرکزاستان آغاز تخریب فرزندان این شهربود.

 

باید توجه داشت ۲ نماینده حال حاضر ساری تا این لحظه همچون اعضای شورای شهر، بودن و نبودنشان درمرکز استان احساس نشده است؛ باصراحت اعلام می داریم در زمان مسئولیت شهردارانی چون مرحوم دامادی، یوسف نژاد، خان محمدی، حسین صادقلو، باقری، قنبرپور و سیدعلی حجازی کارهای زیادی دراین شهر انجام شده اما در حال حاضر شهرداری، شهرساری و شهروندان مرکز استان بی یار و یاور هستند.

 

امروز رهاشدن صدها پروژه نیمه کاره در مرکز استان، بحران زباله، ترافیک، کمربندی ها و عدم وجود کارخانه های مناسب سنگ شکن وآسفالت مشکلات عدیده ای به وجود آورده است و مرکز دفن زباله کار را برای مسئولین شهرساری سنگین تر نموده است.

 

باید قبول کنیم اگر روند اجرای پروژه ها در زمان صادقلو، دامادی، باقری، خان محمدی و حجازی ادامه میداشت شرایط اینگونه سیاه درمرکز استان نبود؛ انشالله درگزارشات بعدنقد منصفانه ای ازعملکرد همه شهرداران یکصدسال گذشته ساری و ۱۷ شهردار بعد از انقلاب تقدیم شما مخاطبان گرانمایه خواهم کرد.

 

نباید فراموش کنیم بعد ازپیروزی انقلاب احداث پل های تجن، سردار نبوی، الغدیر، رضایی، نوری، دخانیات، زیرگذر حلال احمر، زیرگذر خزر، انتقال زندان پارک، احداث بوستان ملل، اتحاد، سالن های ورزشی، آرامستان امام رضا انتقال منطقه جرم خیز به خارج ازشهر، پارک شهبند، ساختمان عمارت شهرداری، ساختمان ترمینال، زیرگذر بلوار داراب، احداث ساختمان های آتش نشانی، پارک بلوارکشاورز، انتقال زندان به خارج ازشهر، پارک مادر، پارک بانوان، تعریض میدان خزر و صدها پروژه دیگرطی سال های بعدازانقلاب انجام شده است.

 

به یاد داریم مهندس داوود کشاورزیان بازدید همه هفته به عنوان استاندار از پروژه های شهرداری داشته است یا مهندس شفقّت ازپروژه های کمربندی جنوبی وشمالی و توسعه فضای سبز، احداث آرامستان، امام رضا، پارک قائم، پارک ولایت و سدلاستیکی، تعریض بسیاری ازخیابان ها و بازگشایی بسیاری ازخیابان های اصلی شهر همچون جنب صدا و سیما، خیابان های ارتباطی فرهنگ به بلوارطالقانی و خیابان ارتباطی میرزازمانی به پیوندی همه این موارد حکایت از عملکرد خوب شهرداری و حساسیت استانداران ونظارت عالی آنها بر پروژه های شهرداری بوده است.

 

در نگاهی دیگر می توان گفت مهندس کریمی درجلسات شورای اداری شهرداری یا مهندس اسلامی بازدیدهای بسیار زیادی از پروژه های شهرداری داشته است و حتی در بسیاری از موارد احکام شهرداران مناطق را شخص استاندار اهداء می کردکه این خود حکایت ازحساسیت آنها بر امور شهرداری داشته است.

 

متاسفانه طی چندسال اخیر تنها شاهد انواع درگیری ها بین استانداری و شهرداری بوده ایم که این تنش، شهر ساری را با صدمات جبران ناپذیری مواجه کرده است؛ بنابراین نقش استانداری را در خدمت به شهرساری احساس نکردیم؛ درگذشته اگر استاندار فردی را به عنوان شهردار به شورا تحمیل می کردحمایت همه جانبه مالی از شهرداری در دستورکاربود که برای تصدیق این موضوع از معرفی مهندس باقری یاد می کنیم که بلافاصله اعتبارات عالی دراختیار او قراردادند اما امروز شرایط شهرداری بسیار نامناسب است.

 

اگر بزرگی در این شهر وجود دارد که نگارنده تا این لحظه خدمات او به شهر و شهرداری مشهود و کاربردی نبوده، بیاید بدون اینکه به دنبال تسویه حساب سیاسی باشد شهرداری را یاری کند؛ فرزندان شهر را برای خدمت به مرکز استان بسیج کند؛ آقایان نمایندگان سابق ساری که الان مرکز نشین هستید چرا در برابر شرایط شهر سکوت اختیارکرده اید واین تفکر را دارید که درآستانه انتخابات مجلس یاد مرکز استان بیافتید.

 

باصراحت اعلام می داریم از امام جمعه ساری و نماینده مقام عظمای ولایت در مرکز استان انتظارکمک به ساری را داریم آقایان طبرسی و شجاعی برای انتقال پادگان ساری به خارج ازشهر تلاش های زیادی کرده بودند اما درحال حاضر ساری بزرگی را در خود احساس نمی کند که بتواند از ظرفیت هایش برای پیشبرد برنامه های توسعه ای استفاده بهینه نماید.

 

اگرچه حضرت آیت الله صدوقی یکی از علمای بزرگ ساری همواره سعی برعدم ورود به امور مرکزاستان دارد امیدواریم ایشان هم تذکرات به موقعی را اعلام بدارند و همه به دوراز جریان های سیاسی، مرکزاستان را برای خدمت به شهروندان ساروی یاری کنند؛ اگر ظلمی بنابر درگیری های سیاسی و جنایی برتعدادی ازمسئولین شده، جبران کند باید همه سرمایه های معنوی و نخبگان و بزرگان به داد این شهر برسند.

 

این تحلیل خبری حاکیست ساری باید به دست فرزندان خود احیاء شود؛ جای بسی تاسف است بعضی از مدیران و نخبگان مرکز استان بجای اینکه به دنبال حل مشکلات ساری باشند باگرفتن حکم مشاوره و حق الزحمه های سنگین مالی در تهران، به دنبال منافع خودشان هستند و هیچگونه احساس مسئولیتی در قبال مرکزاستان ندارند.

 

نگارنده تأکید می کند این نوشتار اگر نقدی را بر عملکرد هر یک از مدیران و یا بزرگان شهر ساری وارد می داند بی شک هدف تخریب به میان نیست بلکه برای حل مشکلات شهر و شهرداری می بایست همه ظرفیت ها پای کار بیابند و با حمایت قاطعانه از جواد طالبی شهردار مرکز مازندران، مشکلات شهرداری در تمامی سطوح را مرتفع سازند.

 

ایجاد فضای نشاط، امید و مشارکت در شهر برای خدمت به شهروندان ایجاد شود؛ زنگ پایان تخریب بزرگان این شهر را به صدا در آورید و  باور کنید ساری همواره از مدیران کارآمد، شجاع وکاربلد بهرمند بوده است اما متاسفانه اختلافات سلیقه و عمدتاً سیاسی موجب ضربه به مرکزاستان شده است که امیدواریم با تغییر رویکرد نسبت به آینده این شهر، وحدت رویه مسئولان امر در سطوح مختلف بتواند پویایی بیشتری را در محور خدمات رسانی به شهر و شهروندان ساروی ایجاد نماید.

 

شعبان وفایی نژاد مفسر و کارشناس مدیریت شهری