به گزارش رفاه عمومی از مازندران ، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران عصر پنجشنبه در جلسه افتتاح ستاد اجرایی خدمات سفر استان در سال ۱۴۰۱ با بیان اینکه کار نوروز متفاوت است و با سونامی سفر مواجه خواهیم بود، گفت: با توجه به محدودیت سفر از سال ۹۸ و پس از ۲ سال متوالی کرونایی، پیش بینی می‌شود سال جدید بیش از ۲۰ میلیون مسافر در نوروز به استان سفر کنند و باید از آن به عنوان فرصت کم نظیر بهره گرفت.

روح الله سلگی با اظهار به اینکه از نظر زیرساخت‌ها سعی شده تا مشکلی از نظر کمبود میوه، گوشت و فرآورده‌ها نداشته باشیم، مازندران را گرانترین استان کشور است از نظر قیمت اقلام اعلام و خاطرنشان کرد: باید مسئله تنظیم بازار در استان جدی گرفته شود تا در آستانه نوروز شاهد افسارگسیختگی قیمت ها نباشیم.

سلگی با ابراز امیدواری نسبت به رقم زدن خاطره خوش برای مردم ایران در سفرهای نوروز به مازندران افزود: بخشی از میراث فرهنگی بی نظیر در کتاب قطور افتخارات به نام مازندرانی ها رقم خورده است و با توجه به استحاله فرهنگی باید آئین‌های بومی و ایرانی پاس داشته و نباید این فرهنگ اصیل به فراموشی سپرده شود.

وی با نگرانی از اینکه فرهنگ اصیل در حال فراموشی است و کم‌ کاری نهادهای فرهنگی به چشم می‌خورد گفت: متأسفانه فرهنگ غربی سنخیتی با فرهنگ بومی و شرقی ما نداشته و طی این سال‌ها بیشتر به حالت پدافندی در حال دفاع بودیم و این دفاع نتوانسته اثراتی برای حفظ فرهنگ اصیل داشته است و جنبه آفندی کمتر اولویت داشته است.

در ادامه این نشست، مهدی ایزدی، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران با اشاره به حضور ۱۲ کمیته عضو در ستاد تسهیلات سفر اظهار کرد: مقرر شد نمایندگان‌ کمیته ها در اداره خود حضور داشته و گزارش را به ما ارسال کنند و تمام خبرها از میراث فرهنگی  اعلام شود.

ایزدی با اشاره به راه اندازی و فعالیت ۵ پایگاه میراث فرهنگی تاکید کرد: ارائه خدمات فرهنگی و معرفی جاذبه‌های تاریخی و گردشگری انجام می‌شود و باغ تاریخی عباس آباد به عنوان پایلوت نوروزگاه استانی در نظر گرفته شده که برنامه‌های متنوع نوروزی در آن برگزار می‌شود.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی مازندران افزود: در سطح استان ۸۵۰ غرفه صنایع دستی مربوط به سوغات و صنایع دستی در ۲۳ جایگاه راه اندازی می‌شود که بخشی از آن متعلق به استان و تعدادی نیز ملی است.

ایزدی گفت: در بخش تأسیسات گردشگری، اقامتی و رفاهی اقدامات خوبی انجام شده که در این راستا ۲۰۰ واحد بومگردی و چهار هزار واحد خانه مسافر در استان دارای مجوز هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ۱۷۰ نفر از همکاران میراث فرهنگی در قالب تیم رصد و نظارت در ایام نوروز با نظارت بر تأسیسات گردشگری شهرستانی و ستادی فعالیت می‌کنند.