علیرضا طاهری چهارشنبه، ۱۹ تیر ماه، در جلسه همیاران آب که در سالن جلسات فرمانداری کاشمر برگزار شد، با بیان اینکه عرف جهانی مصرف آب حدود ۷۰ درصد است، افزود: کشور ما در تولید ثروت دو فعالیت اصلی در بخش نفت و کشاورزی دارد.

وی عنوان کرد: اگر چه بخش کشاورزی آب‌طلب است اما اصلی‌ترین منبع درآمد مالی کشور محسوب می‌شود. باید مصرف آب این بخش را بهره‌ور کرد و تولید را افزایش داد.

قائم‌ مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی مطرح کرد: علی‌رغم اینکه در یک هکتار گوجه‌فرنگی به صورت سنتی حدود ۳۰ تن محصول برداشت می‌شود اما یک گلخانه مدرن ۱۰ تا ۱۵ برابر محصول بیشتر تولید می‌کند.

وی اظهار کرد: طبق آمار میزان اشتغال کشت‌ سنتی پایین است. اگر چه کشت‎های سنتی شاید در هر هکتار نیم نفر اشتغال داشته باشند ولی گلخانه فوق مدرن در هر هکتار حدود ۱۵ نفر اشتغال‌زایی ایجاد می‎کند.

قائم‌ مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی افزود: علی‌رغم توجه لازم به بخش کشاورزی اما طی یک روز نمی‌توان مصرف آب این بخش را ۱۵ درصد کاهش داد.

وی با بیان اینکه طرح تعادل‌بخشی معادن آب با تولید طبیعی و مصرف در دستور کار قرار دارد ولی میزان برداشت همچنان مناسب نیست، بیان کرد: چون در دشت مشهد ۱۳۰ درصد برداشت و صددرصد تغذیه آب وجود دارد، این دشت همیشه ۳۰ درصد از بازیابی توان خود عقب است.

قائم‌ مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی هدف همیاران آب را پایداری منابع آب برای نسل فعلی و نسل‌های بعد عنوان کرد و افزود: با توجه به شرایط فعلی مصرف را باید پایین بیاوریم و کمتر مصرف کنیم. بخش کشاورزی دچار پرمصرفی از جنس اسراف شده است؛ به همین جهت ضروری است به سمت تولید گیاهان کم‌آب طلب و ایجاد گلخانه‌ها برویم.

طاهری اظهار کرد: مصرف آب در بخش‌های مختلف از جمله آب شرب، صنعت، خدمات و فضای سبز نیز باید کاهش یابد. در همین راستا نصب کنتورهای هوشمند در چاه‌موتورهای کشاورزی مهم‌ترین ابزار در کاهش مصرف بوده است.

وی با بیان اینکه در هفته دولت قرار بود کلنگ احداث آب‌شیرین‌کن در ساحل چابهار برای شرق کشور به زمین زده شود، گفت: این طرح با حجم آبی ۷۷۵۰ میلیون متر مکعب برای سه استان شرقی کشور با ۱۲ میلیون جمعیت در نظر گرفته شده است.

قائم‌ مقام شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه طرح انتقال آب عمان با خطوط فرعی بالغ ۳۰۰۰ کیلومتر خط انتقال آب به ۳۰ شهر، ۳۰۰۰ روستا و به سه مرکز استان شرق کشور آبرسانی خواهد کرد، گفت: با همه این‌ها متاسفانه بخش زیادی از نیازهای صنایع را نتوانسته‌ایم تامین کنیم.