به گزارش رفاه عمومی ، محمد کاظمی فرد در نشست خبری امروز چهارشنبه اول تیرماه گفت: در قوه قضاییه با استفاده ازفناوری های نوین محدودیت زمانی و مکانی از بین رفته است و در ۲۴ ساعت روز و همه روزه هفته پاسخگوی کاربران هستیم. برای اولین بار  ایرانیان خارج از کشور می توانند ۲۴ ساعته بصورت الکترونیکی  از ابلاغیه خود مطلع شوند.

وی افزود: ما ۱۱۰۰ دفتر داریم و مردم به راحتی  می توانند بصورت الکترونیکی  از ابلاغیه هایشان مطلع شوند. تنها ۲۵ درصد زندانیان به صورت فیزیکی جابجا می شوند.  ما ۲۲۵ هزار جلسه الکترونیکی سال گذشته را داشتیم و زندانیان به صورت الکترونیکی می توانند با خانواده خود ملاقات کنند و  گواهی عدم سوء پیشینه براحتی در دو روز کاری صادر می شود و سال گذشته دو میلیون گواهی عدم سوپیشینه  صادر کردیم.

وی افزود: ارجاع پرونده به قضات و کارمندان تا پایان سال بصورت هوشمند انجام خواهند شد.

کاظمی فرد درباره پابند الکترونیک گفت: در سال ۱۴۰۰ حدود ۶۹۰۰ از زندانیان از پابند الکترونیک استفاده کردند. ۱۴ هزار نفر از این امکان تا الان استفاده کردند و در رابطه بابحث محکومیتشان از این ابزار استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: در ۱۵ استان کشور در دفاتر خدمات الکترونیک امکان این امر فراهم شده که  خانواده زندانی با زندانی بصورت الکترونیکی ملاقات کنند و کاری جدید است.

وی درباره شهادت فروشی گفت: سامانه ای در اختیار قضات قرار دادیم و پرونده هایی که شهادت داده شده است در انجا ثبت می شود و  تعداد را بررسی می کنیم و وقتی قاضی کد ملی شخص را می زند می‌گوییم که چند بار شهادت داده است. حدود ۸ هزار نفر از  کسانی که بیش از  ۳ بار در طول یکسال  شهادت دادند را شناسایی کردیم؛ نه اینکه این افراد حرفه ای اند ولی به قضات  این امر کمک می‌کند که بدانند  این شخص بیش از سه بار در سال شهادت داده است.

کاظمی فرد ضمن بیان رونمایی پنجره واحد قوه قضاییه  در  هفته جاری گفت:  یکی از چالش های مردم  این است که  در یک نقطه باید به تمامی خدمات قضایی دسترسی یابند. در این پنجره تمام خدماتی که قوه قضاییه بصورت الکترونیکی به مردم ارایه می دهد  ۲۰ تا است و بعدا اضافه می شود و در این هفته رونمایی خواهد شد.

وی افزود:  دسترسی به تمام خدمات قوه قضاییه نیاز به شناسه ثنا دارد و باید قبلا مردم  حضوری  این شناسه را با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی دریافت می کردند ولی الان می توانند بصورت برخط این شناسه را دریافت کنند و ۶۰۰ هزار نفر شناسه قضایی را به این صورت دریافت کردند.

وی درباره ملاقات خانواده زندانیان با زندانی یادآور شد: خانواده زندانی  با مراجعه به دفاتر الکترونیک می تواند درخواست را داشته باشد و  دفاتر با زندان موضوع را تنظیم می‌کند و هر دو طرف در موعد مقرر حاضر می شوند و ملاقات انجام می شود. این امر  در حال انجام است و تبعات خوبی داشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه تولید پابند الکترونیک، داخلی است گفت:  تولید به اندازه کافی شکل می گیرد و با همکاری خوب سازمان زندان ها این کار انجام می شود.  در زمینه ارتباط الکترونیک با فراجا اتفاقی که رخ داده این است که اگر شخصی الان  به کلانتری ها مراجعه کند، در همان کلانتری شکایت دریافت می شود و در همان لحظه بصورت برخط به مرجع قضایی ارجاع می شود. در واقع ارتباط بین مراجع قضایی و کلانتری بصورت برخط انجام می شود.

وی در ادامه گفت: بانک‌ مجرمان متواری را  آماده کردیم و در اختیار دستگاه های مربوطه می گذاریم و محکومان مالی هم به همین نحو است و  فعلا بانک‌ مرکزی اقدامات خوبی را داشته است.

وی درباره ممنوع الخروجی  افراد گفت: هر ممنوع الخروجی که توسط قوه قضاییه صورت میگیرد  پیامک ممنوع الخروجی به فرد ارسال می شود و در پنجره واحد امکان استعلام ممنوع الخروجی هم می گذاریم.  پرونده های محرمانه در اختیار قاضی است.

کاظمی فرد ادامه داد:  بیش از ۸۰ درصد مسولان،  اموالشان را در سامانه اموال مسولان ثبت کردند و سامانه زیر نظر اداره کل اصل ۱۴۲ قانون اساسی است که این ‌کار را برعهده دارد.

وی درباره سامانه سامع (درگاه یکپارچه ارتباطات مردمی قوه قضاییه)  گفت:  این سامانه  برای ارتباط مردم با قوه قضاییه  ایجاد شده و اگر مردم انتقاد و اعتراض و درخواست ملاقاتی دارند می توانند به این سامانه رجوع  کنند و در آنجا انجام می شود.

وی درباره سامانه سنجش کاربران نیز  گفت: این سامانه برای این است که  به محض اینکه افراد به دستگاه قضایی و دفاتر خدمات قضایی می روند و به کارشات رسیدگی می شود پیامکی برای آنها ارسال  و  از آنها نظرسنجی می شود. ما از  ۷۰۰ هزار نفر در سال گذشته نظرسنجی کردیم و این سامانه  روزانه فعال است و نظرات را دریافت می‌کند./ایسنا